Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Michów czyli miasteczko Rudno

Utworzony przez leniak, 6 marca 2010 r. o 22:52
Giżyce wspominałeś oki oto mapa Kdwr Giżyc też 1914 nie widzę śladów cmentarza - może koloniści byli katolikami po prostu? https://lh5.googleusercontent.com/-bOnjav9HRtg/ULoQw04oUmI/AAAAAAAAC4U/ckxByAMAdjs/s771/Gi%C5%BCyce.jpg
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
hmm w sprawie tych Giżyc kurczę ta ostatnia niby placówka na południu to jednak może być cmentarz teraz tam jest las hmm sam nie wiem
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
To Podgórze wziąłem ze Słownika . Stamtąd też pochodzi informacja o kantoracie ewangelickim w Giżycach . O cmentarzach zwykle w słowniku nie wspominano ale na mapie widzę Giżyce Niemieckie i coś w lesie przy drodze do Krup. Dokładniej przy samym zakręcie drogi do Krup. Coś czemu będę musiał się przyjżeć bliżej jak znajdę chwilę. To nie muszą być zabudowania.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
trobal napisał:
Czuję się mile połechtany przez uznanie mnie za drugą tożsamość Przemka. W takich okolicznościach jest to tożsamość starsza od samego Przemka. Mało kto ma taką. Anonim zwykle nie ma żadnej tożsamości więc nie ma potrzeby bym mu się przedstawiał. [/quote] Masz rację trobal jam żem dla ciebie anonim tak samo jak ty dla mnie Nie liczę ani tym bardziej nie wymagam od ciebie przedstawiania się cóż jest rejestracja na forum, skoro jest tylko rejestracją czy dla ciebie to jest oznaką tożsamości ? [quote name='Przemysław Leniak' timestamp='1354352550' post='703260'] No cóż... Ten temat chyba się tak znowu nie dezaktualizuje zda się czeka na opisanie Łukawka dla przykładu ale mnie też jest miło być utożsamiony z Trobalem cóż takiego dorobku jak on jednak nie mam link miło mi ale to nie ja tylko ktoś pracowitszy ode mnie pzdr.
Cieszy mnie to że dałem ci powód do pochwały tego kogoś ty chwalisz jego, on chwali ciebie za moją jednakże przyczyną czyż to nie dziwne jest ? to dziwne nie jest czyli co dziwne jest ? cdn...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
ty chwalisz jego, on chwali ciebie za moją jednakże przyczyną
stwórca? W najbliższym czasie nie wybiorę się do Giżyc (zrobiło się za zimno na parogodzinne wypady na rowerze) ale na potrzeby forum mam tam też do odwiedzenia grodzisko/zamczysko. To szukając o nim informacji 2 lata temu też tutaj trafiłem jako czytelnik.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Przemysławie może byś coś jednak napisał o mleczarni to równierz ciekawy wątek historyczny
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
trobal napisał:
stwórca?
Zależy co masz na myśli ?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A jak już jesteśmy przy mapach to mam taką zagadkę. Na mapie WIG z 1937 r. przy drodze Kurów - Michów a dokładniej pomiędzy Łąkocią i Glinnikiem zaznaczony jest cmentarz. Dziś w tym miejscu przy drodze jest las. Zaś dokładnie w miejscu gdzie był cmentarz jest wyrobisko po kopalni piachu. Co to był za cmentarz? Co się z nim stało? Może ktoś wie?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
nic nie wiem o tym cmentarzu ale taki bywał los cmentarzy vide cmentarz epidemiczny w Wypnisze (Parszczyny)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Cmentarze epidemiczne to też zapis dziejów lokalnych. Warto pielęgnować o nich pamięć. Sam dotąd niewiele ich widziałem. A raczej nie wiedziałem choć widziałem. O nich częściej piszę na forum niż na swojej stronie. Inny przypadek to cmentarz w Sarnach (niedaleko Ułęża). Poinformowano mnie, że na budowy trafia piach z ludzkimi szczątkami. Pojechałem poszukać i popytać. Dowiedziałem, że we wsi był cmentarz zanim powstała parafia w Parafiance. Dawno temu został zamknięty. Spora jego część zniknęła gdy powstawały stawy. Reszta jest dziś dziką kopalnią piachu.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Coś podobnego zdarzyło się ostatnio w Rudnie niestety nie wiem zupełnie gdzie tam budują Orlika i jaki tam mógł być cmentarz Gazety jakoś nie ciągną tematu dziennik tak to opisał http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121018/LUBARTOW/121019266 a tak lubartów 24 http://######.pl/informacje/lokalne/51014/przy_szkole_odnalezli_ludzkie_szczatki/ szkoła ma stronę swoją http://www.zsrudno.avx.pl/index.php/informacje-o-szkole.html
Ostatnio edytowany 4 grudnia 2012 r. o 09:38
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kilka słów jeszcze o Starym Borze czyli Stanisławowie Dużym i Justynowie wkleję wpis z wikimapii (mój): Wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Kamionka. Wieś powstała prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku, początkowo składała się z dwu odrębnych osad Stanisławowa Dużego i powstałego zapewne później Justynowa. Ponieważ obie osady założono w porastającym te tereny lesie były i są nazywane do dziś również "Starym Borem". Według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego w roku 1890, Stanisławów Wielki albo Duży miał 9 osad i 300 mórg należał wówczas do gminy i parafii Rudno. Justynów natomiast w roku 1882 jest opisany jako kolonia należąca również do gminy Rudno jednak zamieszkała przez ewangelików - ma własny kantorat ewangelicki. Musiała to być ówcześnie nowa osada ponieważ słownik zauważa że nie jest wzmiankowana ani w spisie urzędowym 1872 ani w spisie Zinberga 1877. Mieszkańcy Justynowa pochodzili z Niemiec. Wanda Śliwina precyzuje że byli to baptyści i że ich dom modlitwy znajdował się w Justynowie w roku 1928. W tym czasie funkcjonowała tu również spółka mleczarska. Na terenie wsi zachowały się ślady dawnego cmentarza baptystów.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bardzo ciekawe informacje znalazłem Dotyczą Rudna i Rawy w obu miejscowościach są ślady osad kultury trzcinieckiej (od 1900 do 1000 roku p.n.e) link i link informacje są takie: Młyniska, gm. Rudno. Na wysokim brzegu rzeki Mininy na zachód od wsi stwierdzi! j. Gurba osadę kultury trzcinieckiej, na której zebrał ułamki ceramiki. Literatura: Z otchłani wieków. R. XXI. 1952, str. 112-113; R. XXII. 1953, str. 67-70. Rawa, gn'. Rudno. Na małej wydmie w dolinie rz. Mininy, na lewym jej brzegu, na wschód od ostat- nich chałup wsi j. Gurba odkrył zniszczone cmentarzysko ciałopalne kultury trzci- nlecklej. W pobliżu cmentarzyska po przeciwnej stronie doliny na polach uprawnych stwierdził ślady osady. Literatura: J. Gurba. Z otchlani wieków. R. XXIi. 1953, str. 67-70. są z tych miejscowości również zabytki kultury neolitycznej - circa po 4500 roku p.n.e: Rawa, gm. Rudno. Na wydmach w pobliżu Rawy znaleziono siekierkę z krzemienia pasiastego z pro- stokątnym obuchem, dług. 5,4 cm. Literatura: Z otchlani wieków. R. XXI. 1952, str. 28. - J. Gurba, Z otchłani wieków. R. XXII. 1953, str. 67. Rudno, gm. Rudno. W posiadaniu proboszcza w - Uchaniach znajdują się dwa toporki kamienne zna- lezione na terenie Rudna. pzdr
Ostatnio edytowany 4 grudnia 2012 r. o 14:15
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Przemysław Leniak napisał:
(...)Rudno, gm. Rudno. W posiadaniu proboszcza w - Uchaniach znajdują się dwa toporki kamienne zna- lezione na terenie Rudna. pzdr
Ale to na pewno chodzi o to Rudno k/Michowa?Bo skoro proboszcz w Uchaniach to może Rudno z tamtych okolic
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
na pewno idzie o to Rudno. ;-) gmina Rudno w powiecie Lubartowskim istniała do 1954 roku księża jak wiesz pewnie zmieniają czasami miejsce pobytu cytaty które wkleiłem pochodzą z 1951 roku z Materiałów do badań nad historią starożytną i wczesnośredniowieczną międzyrzecza Wisły i Bugu Stefana Noska to znaczy książki dostępnej na dLibrze UMCS ... o jakiego księdza konkretnie chodziło trzeba by sprawdzić zapewne to któryś z wymienionych na tej stronie link ale który? pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Do kolegi Leniak, pochodzę z okolic Michowa i interesuje mnie to, co się działo na naszych ziemiach przed wiekami. odniosę się do jednego z ostatnich postów, otóż w miejscowości Ostrów, o której nic nie wspomniano na forum jest sporo pozostałości prawdopodobnie starożytnej osady. Kamienna siekierka powinna się znajdować w szkole w Rudnie,(grot oszczepu fragmenty wyrobów garncarskich)to posiadam ja. Grób Żołnierzy I wojny
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witam p.Przemysławie,zainteresowany jestem historią folwarku w Łukawicy gm.Baranów, wspomniał pan w poprzednich postach o figurze św.Floriana,szukałem materiałów,lecz nic. Strzeleccy byli właścicielami jako pierwszymi i ostatnimi,czy jeszcze ktoś inny władał tym majątkiem.W postach wymienił pan że Michowscy mieli w swoim majątku wspomn.Łukawice oraz Łukawkę.Żona ,Strzeleckiego była z rodu Miastkowskich chyba herbu Bińcza? Nie proszę o wyszukanie materiałów ale wskazanie żródeł gdzie można coś poczytać. Ktoś wspomniał że była tam karczma oraz urząd pocztowy, i że Stelecki zasiadał w Polskim parlamencie. Może to tylko przypuszczenia ,taki dużego formatu człowiek a na takim za przeproszeniem "zadupiu". z poważaniem...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
na zlomie u szaha spszedalek kilo rubluwek ze zlota
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Był przerobić na 3kg złota historyku z 2gr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dawno tu mnie zaglądałem sorrki najpierw chciałbym wkleić zaległe mapki od pana Zygmunta okolice Rawy https://lh5.googleusercontent.com/-Ihmcxofn8nM/US21lkwdAdI/AAAAAAAAC_c/_CvJvoSWSmQ/s800/SAM_5589.jpg i okolice Marcinowa https://lh4.googleusercontent.com/-9_MlQ_ySalo/US21pD2-vmI/AAAAAAAAC_s/RF_c60Zci88/s800/SAM_5588.jpg
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 9 z 14

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...